0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Új utakon a Balaton partján

A fenntartható termesztés/gazdálkodás napjaink egyik kardinális kérdése, melyet környezetkímélő technológiákkal, a diverzitás növelésével, a természetes állapotok megőrzésével érhetünk el egyéb tényezők mellett. Az emberi társadalom az ökoszisztémák szerves részét képezi, tevékenységével közvetlenül és közvetve hat az ökoszisztémákra, melyek állapota visszahat az emberi életminőségre. A társadalom számára hasznos javakat a biodiverzitás tartja fenn, biztosítja a rugalmasságot és a források megújítását.

A szőlőtermesztésben ebből szempontból a fajtaválasztásnak óriási szerepe van, hiszen a fajtaérzékenységtől függően határozhatjuk meg a növényvédelmi beavatkozások szükségességét, a tápanyag-utánpótlás módját, mennyiségét, de döntően befolyásolja a fitotechnikai műveleteket is. Egy adott termőtájhoz jól megválasztott szőlőfajta nemcsak a termesztési módot határozza meg, hanem karakteres megjelenésével, bor minőségével egy irányvonalat, egy arculatot is adhat az adott tájnak, termelőnek.
A Solaris szőlőfajta hazánkban még kevésbé ismert, de magas rezisztenciája, jó minőségű bora miatt ígéretesnek számít a környezetkímélő termesztésben. Sokéves hazai és németországi gyakorlati tapasztalatai osztja meg Gyukli Krisztián balatonfüredi szőlész-borász.

Gyukli Krisztián balatonfüredi szőlész-borászA szőlőfajta születése

A Solaris egy fehérbort adó rezisztens szőlőfajta, mely 1975-ben keresztezés során született meg a dél-németországi Baden-Württemberg tartományban, Freiburgban. A klasszikus szőlő-keresztezés alapelve abban áll, hogy az idegen pollenekkel beporzott szőlővirágzatból származó gének új kombinációi közül csak azok a magról nevelt egyedek kerülnek további szaporításra és keresztezésre, melyek a legjobb tulajdonságokat öröklik. A sokat bírált géntechnikához ennek a munkafolyamatnak tehát nincs köze. Az elmúlt évtizedek fáradtságos munkájának célja nem a hobbi szőlőskertek fejlesztése, hanem inkább az Amerikából behozott gombabetegségeknek ellenálló, ezáltal kevesebb növényvédelmet igénylő borszőlőfajták megteremtése volt.

1952-ben dr. Johannes Zimmermann a Riesling és a Ruländer szőlőfajták kombinációjából állította elő az FR 375- 52-es számú fajtajelöltet, amelyet a Seyve Villard 5-276 sikeres termő hibriddel keresztezett tovább. Később utóda, dr. Norbert Becker kapta meg geisenheimi kollégájától postai úton borítékban a GM 64-93-as számú fajtajelölt pollenjeit. Ezekkel a pollenekkel beporozta az akkor FR 993-60-as számú, ma már Merzlingként ismert szőlőfajtát és az így kapott FR 240-75-ös számú fajtának magoncai (magról nevelt szőlőnövények) kapták 2001-ben a Solaris nevet.

A Solaris szőlőfajta tulajdonságai

A Solaris szőlő egy, a gombabetegségekkel (szőlőperonoszpóra, lisztharmat, botritisz) szemben ellenálló fajta, vagyis a legtöbb termőterületen fungicides permetezés nélkül egészséges marad. Emellett legfontosabb tulajdonsága, hogy rendkívül korán, augusztus végén beérik. Dél-Tirolban 1300 méter magasságban lévő ültetvényeken is sikeresen termesztik. Levelei nagyok, 3 részre osztottak és sötétzöldek. Bár növekedési erélye intenzív, a zöldmunkákat valamelyest megnehezíti, hogy a sűrű lombozat nem feltétlen felfelé növekszik, vagyis a szőlő habitusa viszonylag gyenge. Fürtje laza szerkezetű, az érett sárgásbarna színű bogyói középnagyok. A rügyfakadás, a virágzás és a zsendülés a standard fajták előtt egy héttel lezajlik. A Freiburgi Kutatóintézet vizsgálatait figyelembe véve megállapítható, hogy fekvésre nem érzékeny, így szeptember első harmadára mustja a legtöbb területen eléri a 20 M/M cukorfokot. Különböző évjáratok és termőterületek 33 év szüreti átlagával számolva termőképessége 13,5 tonna/hektár szőlőt eredményez 21,2-es mustfokkal, 7,3 g/l-es savtartalom mellett. Nem ritka azonban az októberi 26 fokos mustfok sem, amiből kitűnő Solaris kései szüretelésű, édes borokat készítenek. Terméshozama átlagosan megegyezik a Müller-Thurgau (korábban Rizlingszilváni) fajtáéval. Fagytűrőképessége jó.

A bor tulajdonságai

A Solaris bora telt, karakteres, alkoholban gazdag fehérbor, amely kiválóan alkalmas aszú jellegű borok készítésére is. Illatában egyértelműen felfedezhető a fajtára jellemző gyümölcsös jelleg. Amennyiben a szüret és a szőlő feldolgozása hidegben történik, majd a cefrét pár órára állni hagyjuk (cefreáztatásos enzimbomlás), s a must forrása kontrolláltan alacsony hőmérsékleten megy végbe, akkor a Sauvignon blanc csalános illatai is felfedezhetőek borában. A hagyományos szőlőfeldolgozás során a Chardonnay bor illat- és zamatanyagai jelennek meg a borban. A szőlő korai érése miatt Németországban jellemző, hogy a nyár végi borfesztiválokon szőlőlé, murci vagy újborként is kapható. A szőlőfajtával számos északi bortermő országban sikeresen gazdálkodnak többek között jó fagytűrőképessége miatt. Belgium, Hollandia, Dánia, Svédország, Németország északi-tengeri régiói, Svájc azok az országok, ahol a szőlőfajta korai érése segíti hozzá a termelőket a megfelelő cukortartalmú szőlő szüreteléséhez.

Az első magyarországi tapasztalatok

A szőlőfajtát és a belőle készült bort a Freiburgi kutatóintézetben vizsgálva 2010-ben úgy döntöttem, hogy a magyarországi tájkísérleteket a balatonfüredi ültetvényeinken elkezdem. Mivel a Balatonfüred-Csopaki borvidéken lényegesen magasabb az éves hőösszeg a fent említett országokénál, kíváncsi voltam, hogyan viselkedik a fajta a Balaton partján. A Freiburgi Kutatóintézet, NÉBIH Szőlőtermesztési Igazgatóság, az MVH és a hegybíró engedélyeit beszerezve egy negyed hektáros ültetvényt hoztam létre. A telepítés 6 év távlatában jó döntésnek bizonyul, hiszen a fajta érésdinamikája kiválóan adoptálódik a balatonfüredi klimatikus viszonyokhoz. Az augusztus végi 20–22 M/M cukorfokok mellett a must összes savtartalma rendre 7–8 g/l, ami a borban sem csökken le lényegesen. A 2014-es hideg évjáratban a szűztermés egy 14,5% alkoholtartalmú, félszáraz borral ajándékozott meg úgy, hogy a telepítés éve óta nem történt vegyszeres kezelés az ültetvényben, nem hagyva figyelmen kívül azt a tényt, hogy az évjárat csapadékviszonyai nem kedvezőek sem növényvédelmi sem beérési szempontból. Az ültetvényben kizárólag természetes gazdálkodást folytattam. A telepítést követően nem járt traktor a sorok közt, nem alkalmaztam növényvédelmi, kénes vagy rezes kezelést, nem használtam talajjavító készítményeket, sem lombtrágyát. A titok a szőlőfajta jó ellenállóképességében, a megfelelő termőhely-, talajés alanyfajta megválasztásában, a sorok közti zöldtakaró menedzsmentben, valamint a feszes és szakmai alapokra épülő, gondosan elvégzett zöldmunkákban rejlik.
Hasonlóképpen jártam el a bor készítése közben. A pinceműveletek során sem alkalmaztam segéd vagy mellékanyagokat. Nem derítettem és nem szűrtem a bort. Az egyetlen beavatkozás, a minimális szabad kénszint (40mg/l) beállítása volt a palackozás előtt.

Az első termés bora már a szüret évében elhozta a Dél-Tirolban megrendezett rezisztens fajtákból készülő borok versenyének nagydíját (PIWI Wine Award). Ez követően pedig számos Nagy Arany kitüntetést és Champion díjat hozott Balatonfüred városának. Ezek a sikerek apró visszajelzések számomra, hogy a szőlőfajta jól érzi magát a borvidéken. A 2016-os Solaris telepítés további játszótere lesz a száraz, könnyű illatos, valamint a töppedt szemekből válogatott aszú jellegű desszertborok elkészítésének.

A rezisztens fajtákban rejlő potenciál

A Freiburgi Tartományi Szőlészeti Kutatóintézet szőlőnemesítési állomásán eltöltött 10 év kutatómunkája során jöttem rá arra, hogy a természet tiszta, ezért mind a szőlőben, mind pedig a pincében kemikáliák nélkül kell asszisztálnom annak folyamataihoz. A Balatonfüred-Csopaki borvidék adottságainak és a gombarezisztens szőlőfajtában rejlő potenciálnak páratlan kombinációja segíti a munkámat és a kollégáim munkáját a jövőben. A sikereken fellelkesedve újabb rezisztens fajták telepítését végeztük el és tervezzük a jövőben. A borvidékünkön aktív Rizling Generáció Egyesület fiatal borászai is egyre inkább kacsintgatnak a vegyszermentes szőlőtermesztés felé. Az ellenálló magyar fajták, az alternatív növényvédelmi praktikák, a modern termesztéstechnológiai tippek, a biotermékek iránti folyamatos kereslet, valamint a természetünk és az egészségünk védelme egyre nagyobb szerepet játszik a hétköznapi munkánk során. A hosszú távon is fenntartható gazdálkodást csak szakmailag megalapozott döntésekkel lehet biztosítani. Bízom benne, hogy a Solarishoz hasonló tulajdonságú magyar előállítású gombarezisztens szőlőfajták telepítése és az ökológiai szemlélet egyre több kollégám érdeklődését kelti fel.

Forrás: